ارتودنسی ثابت

رایج ترین ابزاری که توسط ارتودنتیست مورد استفاده قرار می گیرد ارتودنسی ثابت می باشد. از این روش زمانی استفاده می شود که دقت عمل برای پزشک اهمیت داشته باشد.

هر چند در این حالت بیمار می تواند بطور عادی غذا بخورد، باید از مصرف برخی غذاها و نوشیدنی ها در هنگام استفاده از ارتودنسی ثابت اجتناب کرد. برای مثال نوشیدنی های حاوی کربونات، شیرینی سفت، یا تافی از مواردی است که فرد باید از مصرف آنها خودداری کند.

رایج ترین نوع ارتودنسی ثابت استفاده از براکت ها (Brackets )می باشد.

ارتودنسی دیمون

گروهی از جدیدترین براکت ها هستند که به دلیل کاهش اصطکاک طول دوره درمان را کوتاه تر می نمایند.

این براکت ها در مواردی می توانند بدون نیاز به کشیدن دندان ها قوس دندانی را منظم و پهن نمایند که این ویژگی سبب منحصر به فرد شدن این سیستم شده است.

ارتودنسی سرامیکی

یکی از جایگزین های ارتودنسی فلزی است که از زیبایی بیشتری برخوردار است و کمتر جلب توجه می کند.

این براکت ها شفاف و همرنگ دندان هستند بیمارانی که خواستار کمتر دیده شدن براکت ها در دهانشان هستند، می تواندد از مزایای این ارتودنسی استفاده نمایند.

ارتودنسی اینویزالاین

از مجموعه از الاینرهای شفاف تشکیل شده است که دندان ها را در برگرفته و بدون نیاز به براکت و سیم ارتودنسی، آن ها را به موقعیت مطلوب انتقال می دهد.

اینویزالاین از پلاستیک شفاف ساخته شده و تقریبا نامرئی بوده و به سختی دیده می شود.

ارتودنسی متحرک

از این نوع ارتودنسی معمولا برای درمان مشکلات جزئی مانند اصلاح انحراف کم دندان ها و یا تنگی فک استفاده می شود. هنگام استفاده از این روش می توان لوازم  ارتودنسی را برای تمیز کردن از دهان خارج کرد

ارتودنسی فانکشنال

ارتودنسی فاکنشنال از روش های تغییر الگوی رشد در فک بیمار است. این درمان معمولا در کودکان و نوجوانان و قبل از بلوغ آن ها انجام می شود.

اهمیت بالای این درمان بدین دلیل است که اگر در سن مناسب انجام شود و می تواند بدون نیاز به جراحی فک، موقعیت فک کودک را تصحیح کند.

شکاف کام

در اصطلاح فارسی به آن  لَب‌شِکَری یا لَبِ شکافته نیز گویند که یکی از نواقص زایشی به شمار میرود. در این حالت عموما بخشی از کام بالایی نوزاد تشکیل نشده که در نهایت می تواند به صورت حفره ای در کام بالا و یک یا دو شکاف در لب بالا جلوه نماید. در حالت کام شکافته، بخش‌های چپ و راست سخت‌کام پیوستگی ندارند. کام‌ها یا لب‌های شکافته در هر 700 زایمان رخ می‌دهد و امروزه می‌توان با جراحی سریع پس از زایمان آن را رفع کرد.

عوامل محیطی، روانی – هیجانی و ارث  سه عامل اصلی در ایجاد شکاف لب و کام هستند. برای درمان این عارضه تیمی متشکل از متخصصان ارتودنسی, جراحی فک و صورت, گوش و حلق و بینی, زیبایی و گفتار درمانی همکاری خواهند نمود.

ناهنجاری فک و صورت

بخشی از مهارت متخصصان ارتودنسی به ترمیم و رفع  ناهنجاری های فک و صورت باز می گردد. این ناهنجاری ها می تواند علل متعددی داشته باشد که در نهایت منجر به بروز دو نوع شایع ناهنجاری فک و ناهنجاری شکاف کام  می گردد.

این ناهنجاری ها می تواند علل متعددی داشته باشد که در نهایت منجر به بروز 4 ناهنجاری اصلی در فک می شوند.

-کوچکی فک پایین  (Mandibular Deficiency)

– بزرگی فک بالا   (Maxillary protrusion)

– کوچکی فک بالا   (Maxillary deficiency)

– بزرگی فک پایین   (Mandibular prognathism)

جهت رفع ناهنجاری های فک تیمی متشکل از متخصصان ارتونسی, جراحی فک و صورت و زیبایی همکاری خواهند نمود.