دسته‌بندی نشده, مقالات

سیم کشی دندان در گنبد

سیم کشی دندان در گنبد : سیم کشی دندان و یا ارتودنسی دندان به روشی گفته می شود که متخصصین ارتودنسی برای همسان سازی قرار گیری دندان ها کنار یکدیگر و همچنین ردیف شدن دندان ها به وسیله ی سیم های ارتودنسی و براکت های ارتودنسی انجام می دهند . شاید در زمان های گذشته برخی افراد فکر می کردند که ارتودنسی فقط برای موارد زیبایی کاربرد دارد و به همین دلیل کمتر کسی به سراغ درمان ارتودنسی میرفت . اما امروزه نه تنها زیبایی دهان و دندان ها دارای اهمیت شده اند بلکه اثر درمانی ارتودنسی نیز بر همه ثابت شده است .

همه خوب میدانیم که از ارکان اصلی یک صورت زیبا لبخند زیباست و لبخند زیبا هم جز با دندان های زیبا میسر نمی شود . موضوع زیبایی دندان ها به قدری امروزه دارای اهمیت است که یک مجموعه کار بر روی دندانها و فک و لثه های شما انجام می شود به نام اصلاح طرح لبخند . در ادامه به بررسی معایب و مزایا سیم کشی دندان و معرفی بهترین متخصص در زمینه سیم کشی دندان در گنبد خواهیم پرداخت . پس با ما همراه باشید .

سیم کشی دندان در گنبد

سیم کشی دندان در گنبد

دکتر فاطمه عبدالهی

متخصص سیم کشی دندان در گنبد

هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گرگان
تسلط به تکنیک های روز دنیا
خدمات: ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی سرامیکی، ارتودنسی متحرک، ارتودنسی دیمون، ارتودنسی همراه با جراحی فک و ناهنجاری های دهان و دندان

 • آدرس: بلوار نهارخوران – مابین عدالت 74 و 76 – ساختمان پارک رویال – طبقه اول
 • تلفن: 09901429006
 • وبسایت: www.drabdolahi.com
 • ایمیل:dr.f.abdollahi@gmail.com
 • اینستاگرام : dr.f.abdollahi

سیم کشی دندان در گنبد

 

مزایا سیم کشی دندان

مزایای سیم کشی و یا همان ارتودنسی دندان بسیار فراوان است . فواید عملکردی سیم کشی دندان در گنبد عبارتند از :

 1. اصلاح دندان ها توسط ارتودنسی حال به هر کدام از روش های ارتودنسی بخواهد باشد ، ظاهر لبخند و در کل صورت فرد را بهبود میبخشد . این تغیر موجب افزایش اعتماد به نفس بیمار می شود .
 2. یکی از مزایایی که ارتودنسی دندان ها به ارمغان می آورد برای افرادیست که دندان هایشان به درستی روی هم جفت نمی شود . این مشکل موجب سر درد ، مشکل در بلع و مشکل در حرف زدن خواهد شد که به کمک ارتودنسی رفع می شود .
 3. برخی از بیماران فک کوچکی دارند و یا دندان اضافه در دهانشان وجود دارد که سبب می شود دندان ها در یک ردیف نباشند . با کشیدن دندان ها و سپس ارتودنسی دندان ها دوباره در یک خط قرار می گیرند .
 4. برخی دندان ها بسیار تحت فشارند و فضای کافی برای رویش ندارند . ارتودنسی به کمک این دندان ها آمده و در جهت ایجاد فضا برای رشد در بین دندان های دیگر تلاش می کند .
 5. ارتودنسی می تواند در شکل دهی به فک برای کسانی که مشکلات مادرزادی دارند و یا در اثر ضربه یا موارد دیگر آسیب فکی دیده اند موثر واقع شود .
 6. بسیاری از مردم دارای یک یا چند دندان چرخیده، پیچ خورده یا خارج از خط لثه هستند. ارتودنسی می‌تواند این مشکل را برطرف کند و در بعضی موارد نتایج به صورت شگفت ‌آوری سریع است .
 7. دندان‌های صاف‌تر می‌توانند خطر تورم لثه ، قرمزی و پاکت لثه که می ‌توانند در اثر فاصله زیاد دندان‌ها و یا شلوغی بیش از حد ایجاد شوند ، را نیز کاهش دهد .

سیم کشی دندان در گنبد

معایب سیم کشی دندان

نمیتوان هیچ روش پزشکی را بدون عوارض دانست . اما گاهی مزایای یک روش درمانی آنقدر زیاد است که به معایب و عوارض آن فکر نمیشود . سیم کشی دندان در گنبد نیز یک روش درمانی برای اصلاح فک و دندان های شماست که نمیتوان گفت معایب اما یک سری عوارض را برای شما به همراه خواهد آورد که به مرور زمان رفع خواهد شد . این معایب عبارتند از :

 1. بخش ‌هایی از بریس ‌ها و دستگاه‌ های ارتودنسی دندان بخصوص در ابتدای درمان ممکن است باعث تحریک بافت ‌های نرم لب ‌ها و گونه‌ ها شوند .
 2. ممکن است به خاطر وجود ارتودنسی دهان کاملا بسته نشود به همین سبب در فصول سرد سال لب ها خشک و گاهی ترک بخورند .
 3. برخی بیماران مانند بیماران دیابتی که مستعد ابتلا به زخم هستند ممکن است بر اثر برخورد براکت ها در دهانشان زخم ایجاد شود .
 4. بعد از نصب براکت ها و بریس ها به دلیل فشاری که برای حرکت به دندان ها وارد می شود دندان ها حساس می شوند .
 5. افرادی که ارتودنسی دارند همیشه از گیر کردن غذا بین براکت ها و سیم معترضند زیرا گاهی باعث خجالت آن ها می شود . آن ها بعد از خوردن هر چیزی باید سریع مسواک بزنند که برخی مواقع این کار میسر نمیشود .
 6. لیگاچور ها کش ‌های پلاستیکی یا سیم ‌های کوچکی هستند که سیم ‌های ارتودنسی را بر روی براکت ‌ها نگه می ‌دارند . این کش ها سریع پاره می شوند .

سیم کشی دندان در گنبد

تعرفه سیم کشی دندان در گنبد

نمی توان تعرفه مشخصی برای سیم کشی دندان در گنبد در نظر گرفت . بر خی از اقدامات روتین دندانپزشکی و اقدامات روتین برای ارتودنسی خود تعرفه دارند . اما نوع ارتودنسی که برای بیمار انجام می شود ، تجهیزات و لوازمی که برایش استفاده می شود ، تعداد جلسات ، مدت زمانی که هر جلسه طول می کشد ، مشکلی که بیمار دارد و باید حل شود و … بر هزینه ارتودنسی تاثیر می گذارد و سبب تغیر در هزینه پایانی خواهد شد . برخی اوقات در ابتدای کار دندان پزشک یا متخصص ارتودنسی پس از معاینه و بررسی برآورد قیمت می کند و قیمت نهایی را به شما می گوید اما زمانی که جلسات درمانی شما شروع می شود مشکلاتی دیگر پدیدار می شود که در روند ارتودنسی اختلال ایجاد میکند و موجب تغیر قیمت می شود .

سیم کشی دندان در گنبد

طول درمان ارتودنسی

طول درمان سیم کشی دندان در گنبد بین 6 تا 2 سال متغیر است . بسته به نوع مشکلی که دارید و سنی که برای شروع ارتودنسی اقدام میکنید طول مدت درمان متفاوت است . مثلا مدت زمانی که برای درمان یک کودک 10 ساله طول می کشد با یک فرد 30 ساله بسیار متفاوت است . در سنین کودکی اصلاح دندان ها ودتر اتفاق می افتد و سرعت پاسخ به درمان بسیار بالا تر است .

سیم کشی دندان در گنبد

سن مناسب برای ارتودنسی دندان

هرچه بیمار زودتر و در سنین پایین تر برای مشاوره و درمان اقدام کند پاسخ به درمان سریع تر ، بهبودی کامل تر ، و هزینه پایین تر خواهد بود . علاوه بر این ، ارتودنسی بزرگسالان بسیار گران ‌تر از ارتودنسی کودکان می ‌باشد . از آن جایی که بزرگسالان نیاز به زمان بیشتری برای تطبیق با تغییرات دارند ، مدت زمان درمان نیز در مقایسه با کودکان طولانی ‌تر می‌ باشد .

نکات مراقبت از ارتودنسی

نکاتی که قبل ، حین و بعد از درمان ارتودنسی باید رعایت کنید بسیار مهمند . برخی از مهم ترین این نکات عبارتند از :

 1. یکی از نکات مهم در درمان ارتودنسی مراجعه منظم به دندانپزشک است .
 2. دستگاه های ارتودنسی ثابت از لحاظ تجمع میکروب و پلاک و مواد غذایی و ایجاد پوسیدگی بسیار مستعدند به همین جهت تمیز کردن آن ها بسیار مهم و کمی سخت است .
 3. غذا های سفت و سخت مانند انواع آجیل و یا غذا های چسبنده مانند آدامس و شکلات های چسبنده موجب آسیب به دستگاه ارتودنسی می شوند از خوردن آن ها بپرهیزید .
 4. در هنگام ورزشهایی که احتمال ضربه به ناحیه صورت و دندان ها وجود دارد باید از محافظ های مخصوص ارتودنسی استفاده شود .
 5. از خوردن غذا و مایعاتی که رنگدانه دارند همچون : چای ، نوشابه ، زعفران ، رب گوجه و … در روزهای نخست درمان خودداری کنید .

متخصص سیم کشی دندان در گنبد

دکتر فاطمه عبدالهی

متخصص سیم کشی دندان در گنبد

هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گرگان
تسلط به تکنیک های روز دنیا
خدمات: ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی سرامیکی، ارتودنسی متحرک، ارتودنسی دیمون، ارتودنسی همراه با جراحی فک و ناهنجاری های دهان و دندان

 • آدرس: بلوار نهارخوران – مابین عدالت 74 و 76 – ساختمان پارک رویال – طبقه اول
 • تلفن: 09901429006
 • وبسایت: www.drabdolahi.com
 • ایمیل:dr.f.abdollahi@gmail.com
 • اینستاگرام : dr.f.abdollahi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.