مقالات

متخصص ارتودنسی

در این مقاله قصد داریم که شما را با وظایف و ویژگی های یک متخصص ارتودنسی خوب آشنا کنیم و بگوییم اصلا چرا برای درمان نا هنجاری های فک و دندان باید به یک متخصص در این زمینه مراجعه کرد .

در گذشته تعداد کمی از افراد برای درمان دندان های خود به دندانپزشکان مراجعه می کردند و با درمان های سنتی سعی در درمان دندان های خود داشتند .

این افراد زمانی به دندانپزشک مراجعه میکردند که خرابی به بیشترین حد خود می رسید و درد امانشان را می برید و در این زمان چاره ای به جز کشیدن دندان خود نداشتند و با توجه به این که در گذشته کاشت دندان به صورت امروزی وجود نداشت توسط موادی مانند طلا دندان می ساختند و درون فک جای گذاری می کردند که ظاهر ناخوشایندی ایجاد می کرد .

بسیاری از افراد نیز از نا هنجاری های فک و دندان رنج می بردند اما ارتودنسی را اقدامی زیبایی می پنداشتند و از مراجعه به متخصص ارتودنسی خودداری می کردند . در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر با خدماتی که یک متخصص ارتودنسی ارائه می دهد آشنا شوید .

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی در گرگان

دکتر فاطمه عبداللهی

متخصص ارتودنسی

هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گرگان
تسلط به تکنیک های روز دنیا
خدمات : ارتودنسی نامرئی ، ارتودنسی سرامیکی ، ارتودنسی متحرک ، ارتودنسی دیمون ، ارتودنسی همراه با جراحی فک و ناهنجاری های دهان و دندان

 • آدرس : بلوار نهارخوران – مابین عدالت 74 و 76 -ساختمان پارک رویال – طبقه اول
 • تلفن : 09901429006
 • وبسایت : www.drabdolahi.com
 • ایمیل : dr.f.abdollahi@gmail.com
 • اینستاگرام : dr.f.abdollahi

متخصص ارتودنسی کیست ؟

ارتودنتیست یا متخصص ارتودنسی دندانپزشکی است که پس از گذراندن دوره ۶ ساله عمومی  و چند سال کسب تجربه بالینی ، یک دوره تخصصی تمام وقت ۳ ساله را سپری نموده و با اتمام یک پایان نامه تحقیقی در زمینه ارتودنسی قادر به تشخیص و درمان اصولی ناهنجاری های دندانی ، فکی به منظور برقراری تناسب و زیبایی صورت و دندان ها می باشد .

متخصص ارتودنسی بعد از پایان دوره بایستی به منظور آشنایی با تکنیک ها و مباحث جدید به صورت مرتب با شرکت در برنامه هایی تحت عنوان بازآموزی حرفه ای، خود را همگام با علوم روز تخصصی نگه دارد . تمامی متخصص های ارتودنسی دندانپزشک هستند ولی تنها کمتر از ۲ درصد دندانپزشکان ایران ،متخصص ارتودنسی هستند . دکتر فاطمه عبدالهی جزو دندانپزشکانی هستند که تخصص ارتودنسی را دارا می باشند . در ادامه ویژگی های یک متخصص ارتودنسی خوب را بررسی خوایم کرد .

ویژگی های یک متخصص ارتودنسی خوب

ویزگی های یک دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی از مهم ترین چیز هاییست که قبل از انتخاب یک دندانپزشک باید تحت بررسی قرار دهیم . ویژگی هایی که هر دندانپزشکی باید داشته باشند را در زیر برایتان شرح داده ایم .

1-به همه دستگاه ها و روش های ارتودنسی وارد باشد

ارتودنسی رشته ای فوق العاده پویا است و همزمان با فناوری های جدید پیش میرود و بهترین متخصص ارتودنسی قطعا باید پا به پای این فناوری ها به روز باشد و علاوه بر تمام درمان ها ، دستگاه ها و روش های قدیمی و جاری ، بتواند با جدید ترین فناوری ها و متدهای ارتودنسی کار کند تا دندان هایی صاف و لبخندی جذاب برای مراجعانش به وجود بیاورد .

2-بتواند بدترین و شدیدترین مشکلات ارتودنسی را درمان کند

شدیدترین مشکلات ارتودنسی معمولا شامل عدم هماهنگی فک ها هستند. چنانچه یک متخصص ارتودنسی بتواند با مهارت و تجربه بالای خود این مشکلات را به خوبی و در مدت زمان کمی حل کند میتواند به نوعی بهترین متخصص ارتودنسی باشد زیرا هر متخصصی نمیتواند بدون دردسر اقدام به درمان این مشکلات کند .

3-در برآورد هزینه ها منصف باشد

دستگاه های ارتودنسی به خودی خود هزینه بالایی دارند و از آنجا که اغلب درمان های ارتودنسی طولانی مدت هستند ، در مجموع هزینه اروتودنسی از ثابت گرفته تا نامرئی و متحرک گران تمام خواهد شد . اگر این وسط متخصص با مراجع کنار نیاید و یا در برآورد هزینه ها کلاه سر بیمار بگذارد چطور میتوان گفت این شخص برای مثال بهترین متخصص ارتودنسی در گرگان است ؟

4-درصد موفقیت درمان هایش و رضایت مراجعانش بالا باشد

اگر یک ارتودنتیست ادعا کرد که برای مثال بهترین متخصص ارتودنسی گرگان است برای اثبات ادعایش تنها کافی است سری به وبسایت و شبکه های اجتماعی یا حتی مطبش بزنید . اگر نمونه کارها شامل عکس های قبل و بعدش ستودنی بود و بیمارانش نظرات خوبی درباره او داده باشند میتوانید ادعایش را قبول کنید اگر نه حتی نزدیک مطبش هم نشوید .

5-واقعا متخصص ارتودنسی باشد

درست است که کار صاف کردن دندان ها را یک متخصص ارتودنسی انجام می دهد . اما دقت کنید که هرکسی اینکار را انجام دهد لزوما متخصص ارتودنسی نیست . هستند افرادی که خود را بهترین متخصص ارتودنسی مینامند اما واقعا تخصص ندارند بلکه دندانپزشک عمومی هستند و تنها با تجربه اینکار را انجام میدهند. ما شما را از مراجعه به این دندانپزشکان منع نمیکنیم اما باید بدانید که مثلا بین بهترین متخصص ارتودنسی که چند سال در دانشگاه دوره های تخصصی اینکار را گذرانده با یک دندانپزشک عمومی که به صورت تجربی اینکار را فرا گرفته آسمان تا زمین تفاوت است .

6-مسئولیت پذیر باشد

بارها شده مراجعان به دلیل کیفیت بد دستگاه های ارتودنسی یا سهل انگاری متخصص و دستیاران او ، نتیجه درمان با شکست روبرو میشود یا ایده آل در نمی آید . حتی متخصص پاسخگو نیست . یک متخصص ارتودنسی خوب اولا خودش بهترین تجهیزات را برای بیمارش به کار می برد دوما در انتخاب کادر درمان و دستیارانش دقت می کند . زیرا میداند مراجعینش حق و حقوقی دارند و در نهایت اوست که مسئول و پاسخگوی درمان صحیح بیمارش است .

چه کسانی نیاز به ارتودنسی دارند ؟

زمانی که با موارد زیر رو به رو شدید به بهترین متخصص ارتودنسی در گرگان و یا شهر خود مراجعه نمایید :

 •  زمانی که به لبخند زیباتری نیاز دارید .
 • حس کردید بهبود دندان هایتان اعتماد به نفش شما را زیاد می کند .
 • در زمان 7 سالگی فرزند خود را به چک آپ اولیه نبرده اید .
 • فرزند شما عادات دهانی مانند مکیدن انگشت دارد .
 • زمانی که دندان های بالای شما ندادن های پایین را کاملا پوشانده است .
 • دندان های اضافی دارید .
 • دندان های شما نامرتب و یا جابه جا رشد کرده اند .
 • دندان های بیرون زده و یا کج دارید و یا یکی از دندان هایتان اصلا بیرون نیامده .
 • دندان قروچه می کنید .
 • شکافی در لب و یا کام دارید .
 • دندان های شما از هم فاصله دارند .
 • در جویدن و یا تکلم شما اختلال بوجود آمده .
 • لبخند لثه ای دارید .
 • مرتب گونه و یا زبانتان را گاز می گیرید .
 • لب های خود را به راحتی نمی توانید ببندید .
 • دندان های شما درست روی هم قرار نمی گیرد.
 • فاصله زیاد بین دندان های بالا و پایین .

متخصص ارتودنسی

بهترین سن برای شروع ارتودنسی چه زمانیست ؟

قطعا ممکن است در ذهنتان این سوال پیش آمده باشد که بهترین سن برای انجام ارتودنسی چه زمانی می باشد و چه زمانی برای درمان باید اقدام نماییم ؟

توصیه بسیاری از متخصصین این است که کودکان خود را تا قبل از 7 سالگی برای چک آپ به متخصص ارتودنسی برده  و بهترین زمان برای آغاز ارتودنسی را 8 الی 9 سالگی می دانند ، زیرا  در این سنین تغییرات و طیف رشد دندان های قابل تشخیص بوده و اگر مشکلی در دندان ها ، شکل و سلامت آن ها وجود داشته باشد در زمانی مناسب تشخیص داده می شود .

اما باید بدانید که در هر سنی شما برای زیباتر شدن لبخند خود و اصلاح فرم دندان می توانید اقدام کنید . اما می توان گفت بهترین زمان برای شروع درمان و پیشگیری که بهترین نتیجه را به همراه داشته باشد آغاز دیده شدن نا هماهنگی و بی نظمی های دندان است که در واقع زمان ریزش دندان های شیری و پایان رشد دندان های دائمی است .

به طور کل نظر تمامی دندان پزشکان و متخصصان ارتودنسی ایران و اروپا بر این اساس است که برای تصحیح ناهنجاری های فکی حداکثر تا 10 سالگی و تعداد محدودی تا 12 سالگی  زمان مناسب بوده و بعد از آن سن رشد دندان و فک تا حد بالایی کامل شده و اگر این زمان سپری شود تصحیح روایط و روند درمان نیاز به زمان و انرژی بیشتری دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.