مقالات

تورم لثه پس از ارتودنسی چه دلایلی دارد؟ [ راه های درمان تورم لثه ]

تورم لثه پس از ارتودنسی

اگر تا به حال خود و یا اعضای خانواده شما دندان هایتان را ارتودنسی کرده باشید حتما با تورم لثه پس از ارتودنسی رو به رو شده اید . علاوه بر درد و فشاری که پس از نصب بریس بر روی دندان در جلسات اول ارتودنسی پیش می آید اگر تورم لثه و سوزش آن هم اضافه شود دیگر درد غیر قابل تحمل میشود . اما واقعا چرا پس از نصب براکت ارتودنسی بر روی دندان ها حین درمان ارتودنسی لثه ها متورم میشوند ؟ با توجه به این که این مشکل برای افراد زیادی ممکن است اتفاق بیفتد پس تصمیم گرفتیم تا در این مطلب به علل تورم لثه پس از ارتودنسی بپردازیم و یک سری درمان های خانگی هم برای درمان آن به شما بگوییم . همچنین راه کار هایی برای پیشگیری از آن هم به شما خواهیم گفت پس با ما همراه باشید .

همچنین پیشنهاد میکنیم که مطالب تخصصی دندانپزشک ارتودنسی در گرگان و دکتر ارتودنسی خوب را نیز مطالعه کنید .

چرا پس از نصب براکت ارتودنسی لثه ورم می کند ؟

آیا پس از نصب براکت لثه های شما هم ورم کرده است ؟ اصلا چرا پس از نصب براکت ارتودنسی لثه ورم می کند ؟ ورم لثه ها در حین درمان ارتودنسی میتواند دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه به طور کامل و تخصصی هر کدام را بررسی خواهیم کرد . اما از دلایل ورم کردن لثه ها پس از ارتودنسی میتوان به تجمع پلاکت ها ، تغیرات هورمونی ، جا به جایی دندان ها ، فشار براکت ها ، تحریک لثه ، مسواک زدن اشتباه و … اشاره کرد . حال در ادامه هر کدام را به طور تخصصی بررسی خواهیم کرد و پس از آن هم نکات پیشگیری از آن را بیان خواهیم کرد پس در ادامه با ما همراه باشید .

علل تورم لثه پس از ارتودنسی

همانطور که پیش از این هم به این مطلب اشاره کردیم ، ورم کردن لثه ها حین درمان ارتودنسی میتواند دلایل متعددی داشته باشد که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد . البته علاوه بر مواردی که در ادامه خواهیم گفت ، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن اشتباه ، جویدن مواد غذایی سفت و خوردن غذاهای ادویه دار نیز میتواند در تورم لثه ها تاثیر گذار باشد .

1.جینجیویت ناشی از تجمع پلاک

یکی از دلایل تورم لثه پس از ارتودنسی میتواند جینجیویت ناشی از تجمع پلاک ها باشد . جینجیویت نتیجه تجمع بیش از حد پلاک ها است که براکت های ارتودنسی اجازه دسترسی به پلاک و تمیز کردن آن را به شما نمیدهند . به طور کلی گیر کردن غذا در میان بریس ها میتواند سبب تورم لثه ها شود اما پس از مسواک زدن و استفاده از نخ دندان بر طرف میشود . استفاده از یک رژیم غذایی مناسب با ارتودنسی و استفاده از خوراکی ها و غذا های نرم تر در طول دوره درمان ارتودنسی به تمام افراد چه آن هایی که لثه های حساس دارند چه ندارند توصیه میشود . کسانی که لثه های حساسی دارند برای جلوگیری از تحلیل لثه و آسیب های دیگر نیاز است که بیشتر مراقبت کنند .

2.تورم لثه به دلیل تغییر هورمونی

دلیل دیگری که برای تورم لثه پس از ارتودنسی وجوود دارد تغیرات هورمونی است . این مورد در مورد اغلب آقایان صدق نمیکند اما خانم های باردار و خانم ها در طول دوره عادت ماهیانه آن ها برخی از اندام های بدنشان مانند لثه ها ، سینه ها ، دست و پا های آن ها احتمال ورم کردن دارند . به همین دلیل توصیه میشود در این دوران اصلا برای انجام ارتودنسی مراجعه نکنید . در مورد خانم های باردار نیز بهتر است در طول دوران بارداری اقدام به ارتودنسی نکنید اما اگر پس از انجام ارتودنسی باردار شدید حتما این موضوع را با ارتودنتیست خود در میان بگذارید تا در صورت ورم کردن لثه ها اقدامات لازم را برایتان انجام دهند .

3.تحریک لثه توسط بریس

یکی دیگر از علل تورم لثه پس از ارتودنسی ، بزرگ شدن لثه یا به اصطلاح پزشکی هایپرتروفی است. این حالت زمانی رخ می دهد که سلول های لثه رشد یا افزایش یابند. در بیشتر موارد، این امر نتیجه وراثت یا عوارض دارویی است، اما ممکن است در اثر استفاده از بریس نیز ایجاد شود. به طور کلی در این زمینه با دندانپزشک خود صحبت کنید و سابقه پزشکی و دارویی خود را با او در میان بگذارید . برخی از دارو هایی که در ترکیبات خود کورتون دارند نیز موجب تورم لثه های شما خواهند شد .

4.جابجایی دندان ها

پس از نصب بریس های جدید یا تغییر فشار سیم ها احساس درد در دهان شما طبیعی است. دندان ها و فک شما برای ایجاد لبخندی زیبا تحت فشار هستند. استخوان ها در حال از بین رفتن هستند و استخوان های جدیدی در حال شکل گیری است تا محل دندان های شما تثبیت شود. این امر می تواند موجب ایجاد فشار و درد شود. درد و ناراحتی و تورم پس از شروع درمان یا تنگ کردن سیم ها طبیعی است. اما ادامه یافتن تورم لثه در پی ارتودنسی می تواند دلیلی فراتر از سایش ناشی از بریس داشته باشد .

درمان های خانگی تورم لثه پس از ارتودنسی

در ادامه میخواهیم درمان های خانگی که برای تورم لثه پس از ارتودنسی وجود دارد را به شما معرفی کنیم . البته این نکته را نباید از یاد ببرید که در صورت هر گونه ایجاد درد و یا خونریزی و تورم در طول دوران ارتودنسی و به خصوص در روز های اولیه نصب براکت ها باید با ارتودنتیست خود مشورت کنید اما اگر در هنگام تعطیلات یا هر زمانی که به دندانپزشک خود دسترسی نداشتید میتوانید از این روش ها برای کم کردن ورم یا درد و سوزش جلوگیری کنید .

  • از یک مسواک با برس نرم برای تمیز کردن دهان و دندان خود استفاده کنید. دندان های خود را دو بار در روز به مدت دو دقیقه تمیز کنید. از دندانپزشک خود برای یادگیری تکنیک های صحیح مسواک زدن با بریس کمک بگیرید. مسواک خود را هر سه ماه یکبار تعویض کنید.
  • برای تمیز کردن دندان های خود با نخ دندان، از نخ دندان مخصوص ارتودنسی استفاده کنید.
  • از واترجت دندانی برای شستن بقایای غذا از بین دندان های خود استفاده کنید.
  • ½ قاشق چای خوری نمک را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید . دهان خود را دو بار در روز با استفاده از این محلول بشویید .
  • از دهانشویه ضد میکروبی استفاده کنید.

پیشگیری از تورم لثه پس از نصب براکت ارتودنسی

همانطور که قدیمی ها هم میگویند همیشه پیشگیری بهتر از درمان است . پیشگیری از تورم لثه پس از نصب براکت ارتودنسی بهتر از این است که بخواهید پس از آن که ورم لثه ایجاد شد بخواهید آن را درمان کنید . اصلی ترین علل ابتلا به ورم لثه رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان هاست . برای هر گونه پیشگری از ورم باید این را در نظر داشته باشید که هیچ چیز به جز رعایت بهداشت نمیتواند کمک کننده باشد . به این منظور نحوه استفاده از مسواک و نخ دندان ارتودنسی را به طور دقیق یاد بگیرید و پس از هر بار خوردن چیزی حتما مسواک بزنید . استفاده از واتر جت های دندان نیز میتواند در تمیز نگه داشتم حفره دهانی شما موثر باشد . استفاده از دهانشویه را نیز فراموش نکنید .

در صورت تورم لثه در دوران ارتودنسی باید ارتودنسی برداشته شود ؟

خیر نیازی به برداشتن ارتودنسی نیست باید با روش های یکه در مطلب نیز گفته شد ورم را از بین برد .

مسواک زدن هم میتواند باعث ورم کردن لثه شود ؟

مسواک زدن درست دندان ها در زمان ارتودنسی بسیار مهم است . در صورت استفاده از مسواک نا مناسب یا مسواک زدن شدید لثه ها ممکن است که متورم شوند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.